Diomedova Rota
Imenom lika Homerove Ilijade, imenom Diomeda – junaka trojanskog rata, koji poslije pada Troje traži utočište na obalama Jadrana, nazvan je pomorski put što spaja poluotok Gargano s Hiličkim poluotokom (Punta Planka – Diomedov rt) kod Šibenika. Na tom, u starom i srednjem vijeku, najfrekventnijem transjadranskom pomorskom putu nalazi se otok Issa (Vis) tada najveće raskrižje morskih putova na Jadranu i ishodište urbane civilizacije na istočnoj obali Jadrana. Stari zapisi u kojima se povijesne činjenice ponekad isprepleću s mitovima i legendama te arheološki nalazi u otočkoj zemlji i njegovu podmorju, spajaju se u mozaik u kojemu se nazire iskon jednog malog, a tako moćnog insularnog svijeta čiji će povijesni značaj i sudbina biti kroz svu njegovu povijest određeni morem i plovidbom.
Na toj Diomedovoj roti proteklog su milenija plovile komiške falkuše s maestralom u kvartir krmeni prema Palagruži i vraćale se u Komižu s punim barilima posoljenih sardela jedreći s jugom također u krmeni kvartir. Idealan smjer puhanja dominantnih jadranskih vjetrova maestrala i juga omogućio je milenijski kontinuitet plovidbe na Diomedovoj roti.
Kao pomorski narod, grčki kolonisti donijeli su iz svoje domovine Sirakuze na otok Vis ne samo visoko razvijeno umijeće brodogradnje i pomorstva, već i svoje ribolovno umijeće. O tome svjedoče neki arheološki nalazi na Visu kao što su keramički utezi za mreže i kovane udice od bronce, lik dupina na reversu isejskoga novca i u mozaiku poda rimskih termi u Visu te likovi riba na isejskim vazama.